Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

НИКОЛОВСКИ: Димова мора да понесе политичка одговорност, ќе побарам разрешување

Потпретседателот на владата, Љупчо Николовски, вечерва најави дека ќе побара разрешување на директорката на Националната агенција за европски програми, Лидија Димова, на седницата на владата идниот вторник по скандалот со грантовите во вредност од 270.000 евра доделени на компанијата„В.Е.З. Трејд“ на извесен Зоран Златковски.

„Димова треба да поднесе политичка и морална одговорност, а понатаму институциите нека си ја тераат постапката со почитување на презумпцијата на невиност“, изјави Николовски во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Лидија Димова се најде во средиштето на овој случај откако медиумот „А1он“ објави дека 270.000 евра биле доделени на фирма чие седиште е во фризерница. Димова тврдеше дека целата постапка за тие пари е во согласност со правилата и дека Златковски ги извршил обуките, а на прес-конференцијата во вторникот изјави дека нема намера да поднесе оставка.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...