Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Бугарскиот претседател, Радев БАРА ПОЛИТИЧКО РЕШЕНИЕ ЗА ИСТОРИСКИТЕ ПРАШАЊА

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, порача дека треба да има политичко решение за надминување на историските прашања кои се тема на разговор на македонско-бугарската комисија.

Радев во изјава за „БГНЕС“ вели дека луѓето од бугарско-македонската комисија биле професионалци и дека тие, како и досега, ќе ја барале и бранеле, историската вистина и бугарскиот национален интерес.

Мојата порака до нив е дека политичарите не можат да абдицираат од овој важен процес за Бугарија и Македонија и ЕУ. Крајно време е да се најде политичко решение што ќе ги потврди сите принципи на почитување на историјата и добрососедството и почитување на нашиот идентитет и јазик – вели Радев.

Во однос на ваквиот став, бугарскиот претседател вели дека тоа било одговорност на земјата-кандидат за членство во ЕУ.

Секогаш има простор за компромиси, но тие не можат да се направат со историја, идентитет и јазик или со барање за националните малцинства – рече Радев.

Ваквата порака на Радев доаѓа на вториот ден расправа на македонските и бугарските историчари во рамки на десеттата средба на Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија.

Комисијата заседава по пауза од речиси една година, а причина за тоа била пандемијата со Ковид-19, но и изборите кои се одржаа кај нас.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...