Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ХОРОР: 535 НОВИ ЗАБОЛЕНИ, 6 ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 277
-Куманово 17
-Дебар 7
-Штип 22
-Прилеп 26
-Тетово 18
-Струга 8
-Велес 10
-Битола 13
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 5
-Гевгелија 24
-Струмица 30
-Крива Паланка 2
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 5
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 9
-Кичево 15
-Ресен 8
-Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од:

 • Скопје 68
 • Штип 4
 • Прилеп 14
 • Тетово 11
 • Струга 4
 • Велес 5
 • Битола 10
 • Охрид 2
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 5
 • Струмица 8
 • Кочани 14
 • Пробиштип 1
 • Берово 5
 • Виница 4
 • Делчево 2
 • Свети Николе 3
 • Кичево 1
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...