Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ОГРАБЕНА КУЌАТА НА ЃУКАНОВИЌ ВО ПОДГОРИЦА: Однесено големо количeство накит и часовници

Полицијата трага по куќната помошничка

Специјалното државно обвинителство потврдило дека од куќата на Аца Ѓукановиќ, брат на црногорскиот претседател, украдено е повеќе килограми злато, 33 часовници и неколку златника.

Обвинителката прецизирала дека од куќата на Аца Ѓукановиќ украдени се 1.053 килограми златен накит, 900 грама накит од злато без жиг, околу два килограми сребрен накит, повеќе златника и 33 часовници.

Таа на конференција за новинари рекла дека се сомневаат на Ана Пекушиќ која крадела вредни работи од домот на Ѓукановиќ…

– Во тек на 2019 година формирана е криминална група која за цел имала вршење на криминални дела. Членовите на таа група се А.П. и Р.Ф. Кај нив пронајдена е огромна количина украдено злато – рекла обвинителката.

Спрема нејзини зборови Пекушиќ работела кај Ѓукановиќ како куќна помошничка, која ја искористила довербата на Габриела Ѓукановиќ, сопруга на Аца Ѓукановиќ.

– Истрагата за овој случај е при крај – додала таа.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...