Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КОРОНАВИРУСОТ ЗЕМА ЗАМАВ ВО ЗАТВОРОТ ВО ШТИП: Пет лица веќе се позитивни

Затворски полицаец, кој девет дена не бил на работа во Затвор-Штип е инфициран со Ковид-19. Директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров за МИА вели дека бројката на позитивни случаи во оваа институција се искачи на пет.

Заразени се сега двајца затворски полицајци, лекар, стоматолог и еден осуденик. Здравствена состојба на деветмината осуденици е добра и од изолација излегуваат утре, а останатите двајца, кои имале контакт со здравствените работници во изолација ќе останат до 20 октомври.

Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека вчера покрај новиот случај во Затворот имаат и позитивни случаи во новиот штипски текстилен кластер и нивни контакти. Епидемиолозите дневно земаат од 20 до 30 брисеви.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...