Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Баша обвинува: Властите ја кријат реалната состојба со Ковид-19

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, на попладневната средба со новинарите искажа тешки обвинувања против државните органи за криење на вистинската состојба со Ковид-19, посебно жртвите од предизвикани од опасниот вирус.

Тој при тоа побара обвинителството да почне истрага за двајца високи функционери, односно премиерот и министерката за здравство.

-Според официјалните податоци, имаме продлабочување на кризата и рекорден број нановозаразени,но тоа се изманипулирани и фалсификувани податоци, зашто бројот на заразени,но за жал и починати, е многу поголем од оној што се објавува. Вчера медиумите објавија дека починал поранешен директор на сектор во општина Тирана, кој починал откако починал неговиот татко,но тој не е внесен во вчерашниот официјален извештај,што не е единствен случај. Обвинителството требаше да започне истрага за неделувањето на Еди Рама и министерката за здравство,обвини Баша.

Во однос на задолжителното носење заштина маска, одлука која стапува во сила од утре, Баша вели дека ќе ја почитува.

-Јас лично ја носев маската и уште одамна ве советував да ја носите. Владата не може да се затскрива со казни за маски, поради непреземањето соодветни мерки. Нема вистински мерки како што ги превзедоа земјите од регионот, како Косово и Македонија. Еди Рама за непреземените мерки се затскрива зад маските,обвини Баша.

Тој уште со подршка на барањето на познати епидемиолози дека во земјата треба да се прават од 2.000 до 2.500 тестови во едно деноноќие за да се отслика реалната епидемиолошка состојба.

За неговиот најголем опонент, лидерот на Социјалистичката партија и актуелен премиер, Еди Рама рече дека ги продава старите ветувања како нови.

-Ветувањето за укинување на акцизата е ветување од 2013 година и тоа го прави повторно како денес, магарето лета. Ниту неговото семејство не му верува,додаде Баша.

Тој го повтори неговиот план за закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата, нагласувајќи дека со нејзиното спроведување се избегнува второ фатално затворање на земјата.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...