Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Што точно значи КОГА НЕКОЈ ВЕ СОНУВА

Толкувањето на соништата е тема која често ги фасцинира луѓето, но само кога станува збор за нивните лични соништа. Признајте, колку и да ви изгледаат интересни вашите соништа, воопшто не ве интересира какви авантури минал некој кој го познавате минатата ноќ, за време на спиењето. Единствениот начин на кој можеби ќе ве интересира е доколку таа личност ви каже дека и вие сте се појавиле во тој сон.

Што всушност значи кога некој друг ќе ве сонува? Дали сте некоја посебна личност во неговиот живот, а не ни знаете, или сте само додаток во филмот на неговата потсвест?

Сигурно ви се случило еднаш колега или пријател да ви каже дека ве видел во сон. Можеби се чувствувавте посебно за момент, или започнувате да ја прашувате таа личност што точно се правеле во сонот. Подоцна, веројатно се прашувате каква улога имате во животот на таа личност и зошто таа личност сонува за вас.

Мораме да ве разочараме

Важно е да се напомене дека во соновите најважен е контекстот. Многу психолози, но и духовници веруваат дека соништата имаат посебни значења. Нашата потсвест создава сон, а таа не познава повеќе отколку самите.

– Соништата се симболични, лицето што се појавува не е тоа навистина“, изјави психологот д-р Воката Џорџ за Хафингтон пост.

Таа верува дека ако сакате да декодирате сон, треба да се запрашате каква емоција, мисла или чувство  поврзувате со личноста што сте ја виделе во сонот. Обично лицето кое се појавува во сон е споредно како личност и е важно во однос на тоа што ви претставува.

Ако некој ви каже дека ве сонувал, вие како личност немате многу врска со тоа. Речиси е невозможно да откриете што потсвесно симболизирате кај таа личност и нема потреба да размислувате премногу за тоа.

Значи, ако некој ви каже дека св сонувал, не го сфаќајте тоа премногу сериозно. Не станува збор за вас, туку за нив. И, искрено, тоа не ви значи ништо.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...