Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Русија достигна НОВ РЕКОРД НА НОВОЗАРАЗЕНИ ДО КОВИД-19 ЗА ЕДЕН ДЕН

Бројот на инфекции регистрирани со Ковид-19 на дневно ниво достигна нов рекорд во Русија во средата, со пријавени 14.231 нови случаи. Вкупниот број на заразени со вирусот во земјата сега изнесува 1.340.409 лица.

Бројот на смртни случаи од оваа болест се зголеми за 239 лица во изминатите 24 часа и достигна вкупно 23.205 смртни случаи поврзани со коронавирус. Официјалните податоци, исто така, покажуваат дека 1.039.705 пациенти оздравеле од вирусот во Русија.

Во меѓувреме, градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин предупреди дека состојбата во главниот град е алармантна.

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко откри дека четири фармацевтски компании во земјата работат на развој на вакцини против Ковид-19.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...