Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КРАДЕЛА АРТЕФАКТИ, ЈА СНАШЛА НЕСРЕЌА: Не сакам проклетството да ги снајде моите деца

Канаѓанката Никол одлучила да врати неколку артефакти од античкиот град Помпеја, бидејќи, како што вели, тие биле полни со негативна енергија и биле виновни за несреќите кои и се случувале со години.

Таа врати две парчиња  од мозаик, фрагменти од амфора и парче керамика до една туристичка агенција во град на југот на Италија, а со нив и писмо во кое признала што сторила.

Имено, на дваесет години, таа го посетила Археолошкиот парк на Помпеја во 2005 година и од таму зела неколку сувенири. Таа вели дека кражбата предизвикала низа лоши искуства што ги доживеала оттогаш.

Никол верува дека „проклетите сувенири“ се виновни за низата немили настани со кои морала да се бори со години, вклучувајќи сериозни здравствени проблеми и финансиски тешкотии.

– Ве молам земете ги, тие носат несреќа – напишала Никол и објасни дека сакала да има парче историја што никој друг го нема, но дека артефактите испаднало дека се полни со негативна енергија.

Во писмото таа напишала и дека била млада и глупава и дека бара прошка затоа што не сака проклетството да им биде пренесено на своите деца.

– Сега имам 36 години и двапати имав рак на дојка, а вториот пат и двете гради ми беа ампутирани – напиша таа и додава:

Без разлика дали злобната судбина е резултат на случајност или проклетство на несреќниот град, нема докази, но во секој случај, кражбата ми нанесе повеќе штета отколку корист.

Илјадници туристи кои ја посетуваат Помпеја носат дома не помалку од прекрасни спомени од нивните патувања, но тие често носат поинакви „сувенири“.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Балкан

Директорот на Клиничкиот центар во Крагуевац, д-р Предраг Саздановиќ, за РТС вели дека епидемијата полека се шири насекаде во Србија. Тој исто така посочува...