Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Искршил 201 гроб, украл 400 урни, а ДОМА МУ НАШЛЕ 3.000 КОСКИ

Крадец признал дека од 2017 година, после смртта на неговата мајка, откако се чувствувал осамен и додека го надгледувал нејзиниот гроб, добил идеја да ја скрши урната и да украде пепелта.

53-годишниот маж од Франкфурт досега украл повеќе од 300 урни и илјадници коски, а сега јавното обвинителство покрена обвинение против него, за сериозна кражба и нарушување на мирот на мртвите, објави Билд.

Тој исто така ги замолил чуварите да го вработат како градинар на гробиштата, но не успеал во тоа, па одмаздата била уште еден мотив за кражбата затоа што со своите постапки сакал да го оштети градот Франкфурт

За две години, тој искршил 201 гроб на гробиштата во неколку области. Неговиот плен бил околу 400 урни, наводно во станот чувал повеќе од 3.000 коски.

Полицијата му влегла во трага на човекот со помош на надзорните снимки.

Крадецот конечно беше идентификуван есента 2019 година, а истрагата заврши со претрес во неговата куќа минатата година. Веќе во мај 2020 година, тој беше осуден за 70 прекршоци, но сега казната му е сменета со две години условно.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....