Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Составот на Манчестер Сити вреди 1 милијарда евра

Меѓународниот центар за спортски истражувања (ЦИЕС) претстави рангирање на клубови од најдобрите 5 лиги во Европа, кои потрошија најмногу на формирање на сегашниот состав.

На чело на списокот е англискиот Манчестер Сити. Граѓаните беа единствениот клуб кој потроши над милијарда евра.

Во трите најдарежливи екипи беа и францускиот ПСЖ и англискиот Манчестер Јунајтед.

Екипи од ТОП 5 европски лиги со најмногу потрошени средства за актуелниот состав:

1. Манчестер Сити (Англија) – 1,036 милијарди евра

2. ПСЖ (Франција) – 888 милиони евра

3. Манчестер јунајтед (Англија) – 844

4. Барселона (Шпанија) – 826

5. Челзи (Англија) – 763

6. Реал (Шпанија) – 708

7. Ливерпул (Англија) – 666

8. Јувентус (Италија) – 594

9. Арсенал (Англија) – 590

10. Евертон (Англија) – 504

11. Атлетико (Шпанија) – 483

12. Тотенхем (Англија) – 479

13. Наполи (Италија) – 467

14. Интер (Италија) – 439

15. Баерн (Германија) – 408.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...