Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

КОЛКУ ПАСТА Е ПОТРЕБНО за да ги измиете забите (ВИДЕО)

Колку паста треба да ставите на четката и како правилно да ги миете забите објаснува стоматологот д-р Гао кој стана многу популарен на ТикТок.

Тој посочи дека премногу паста за заби се користи во рекламите.

За деца на возраст под три години, доволно е само точка паста за заби, вели тој, демонстрирајќи го ова во видео и додава: За секој над три години, количината на паста за заби што одговара на грашок е доволна.

Д-р Гао предупредува дека не е паметно да се користи премногу паста за заби затоа што може да доведе до проблеми, особено кај децата.

Не само што се троши повеќе паста за заби, туку и кај деца кои се уште имаат млечни заби, голтањето на вишок паста за заби што содржи флуор може да предизвика забна флуороза. Тоа е состојба што доведува до промени во изгледот на забите и емајлот на забите. Се појавуваат разни дисколорации на забите, од светли до многу темни дамки, објасни тој.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...