Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Ако не се намали бројката, НЕМА ДА СЕ КРАТИ РАБОТНОТО ВРЕМЕ САМО НА КАФЕАНИТЕ, ТУКУ ЗА СИТЕ БИЗНИСИ

Комисијата за заразни болести на редовниот состанок денеска нема донесено нови препораки во однос на понатамошно спречување на ширењето на заразата со корона вирусот во Македонија. Членовите очекуваат денеска Владата да ги усвои нивните минатонеделни препораки кои се однесуваат пред се на задолжително носење маски и на отворено, се забранува групирање на повеќе од четворица на јавни простори по 22.00 часот, како и забрана на семејни собири, всушност со оваа препорака едно семејство смее на гости да прими најмногу четворица луѓе.

Денеска немаше ништо посебно на состанокот. Се дебатираше околу тоа од каде е толкавиот број на новозаразени, но за сега не одлучуваме за други рестриктивни мерки, освен за оние кои ги препорачавме минатата недела, а кои очекуваме денеска Владата да ги усвои. Во зависност од актуелната состојба и епидемиолошката слика на земјава, можеби ќе размислиме евентуално за намалување на работното време, но не само на кафеаните и угостителските објекти, туку скратувањето на работното време, реазмислуваме да биде за сите, и пекарници, и рестораните за брза храна, и маркети и молови. Ова би било со цел да не се чувствуваат дискриминирани едните или другите, велат денеска од Комисијата за заразни болести за Фактор.

Инаку, во моментов во Македонија има 4.015 активни случаи на ковид, а изминативе денови од вкупниот број тестирани, дури 23 отсто беа позитивни.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...