Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

На 93 години сака да се откаже од пушењето, ДОКТОРОТ И ЗАБРАНУВА

Англиската актерка Џун Браун добила наредба од својот лекар да продолжи со пушењето бидејќи шокот од откажувањето сега може да ја убие.

93-годишната актерка пушела околу 20 цигари дневно во последните 70 години, иако се обиде да се откаже од минатата година. Сега, по налог на лекарот, таа се врати на половина кутија дневно, вели нејзиниот колега, актерот Џон Алтман.

Џон (68) го глумеше синот на Џун Браун во популарната сапуница на Би-Би-Си „Истендерс“, на која и посвети 35 години од својот живот. Актерот кој редовно ја посетува јуни во нејзиниот дом во откри дека актерката сè уште пуши.

– За жал, таа сè уште пуши, но лекарите и рекоа да не престанува сега. Таа обожава цигари. Пуши најмалку десет на ден, изјави Џон Алтман.

Како што додаде, таа се обидела да ја намали својата навика долга седум децении во 2019 година, свртувајќи се кон електронски цигари, но тогаш сфатила дека тие се премногу тешки за да држење.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...