Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

МИСТИЧНО БРДО СО НАД 100.000 КРСТОВИ! Место на тајни од кои се плашат луѓе, а доаѓаат маѓепсани (видео)

На 12 километри северно од градот Шљауљаја се наоѓа едно брдо по кое Литванија станала многу популарна меѓу туристите. Брдото крие голем број тајни легенди, но една работа се гледа од “авион“- на него почиваат повеќе од 100.000 крстови.

Спрема една најреална легенда е, кога еден мештанин во село околу 1850. година рекол дека ако оздрави, ќе подигне најголем крст на брдо во знак на благодарност кон Господ. Тој оздравел и крстот бил поставен. По неговиот пример се воделе и останатите мештани, со што некоку години подоцна на Брдото веќе имало повеќе од стотина крстови.

Друга легенда вели дека повеќе страшни крстови почнале да се креваат на брдото после востание против Руси, кога родителите неможеле да дојдат до телата на погинати деца, паоради нив носела само крстови на брдото. Поради тоа Брдо на крстови денес се толкува како симбол на страдање на литванскиот народ, но и место каде што луѓето доаѓале да се молат.

Во време на комунизмот, имало повеќе обиди Брдото на крстови да се уништи, но таа идеа никогаш не била спроведена. Напротив, крстови имало се повеќе и повеќе. Поради таквиот призор туристите кои одат кон Брдото остануваат целосно затечени. Доаѓаат како маѓепсани на Брдото, а таму стојат како во некоај поухипнотизирана состојба и ги посматраат крстовите.

Само во изминатата деценија, имало повеќе од стотина туристи кои со себе донеле крстови, па дури и најмали кои ги боделе во земја оставајаќи ги на Брдото “за среќа“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...