Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГО ЗАКОПАЛЕ ПО 65 ГОДИНИ: Кога починал го балсамирале и го изложиле сите да го гледаат

Кога некој ќе умре, вообичаено е да се бараат и информираат најблиските роднини и пријатели. Во денешно време на мобилни телефони и Интернет, ова не е толку тешко. Сепак, на почетокот на 20 век, тоа беше постапка што не беше воопшто едноставна. Случајот со стариот продавач Мајк е веројатно еден од најинтересните во историјата!

Ако случајно умрете надвор од градот каде што живеете, на почетокот на 20 век, можевте да се надевате само дека ќе се најдат доволно информации за да се  информира вашето семејство. За жал, тоа не се случи во 1911 година за време на смртта на човек познат само како „стариот Мајк“, пишува порталот Виралнова.

Тој бил патувачки трговец во Америка. Никој во Прескот, мал град во Арканзас, не го знаел целото име на Мајк, но сите го познавале затоа што тој продавал пенкала, канцелариски материјали и предмети.

За време на една посета на Прескот, Мајк починал од срцев удар, а неговото тело било пронајдено во еден локален парк. Градот го оплакувал патувачкиот трговец, а неговите посмртни останки биле однесени во погребална куќа и подготвени за погреб.

За жал, ништо од патната торба на Мајк не го открило неговиот полн идентитет или контакт на кое било семејство или пријатели. Надевајќи се дека некој на крајот ќе се појави и ќе го идентификува Мајк, погребувачите го балсамирале телото и го изложиле.

И тогаш тие само можеле да чекаат … Поминале години и никој не се појавил да ги бара останките на Мајк. Со текот на времето, жителите на Прескот го нарекле „Стариот Мајк“ и станал своевидна туристичка атракција.

Дури во 1975 година, дури и на најупорните им станало јасно дека никој нема да дојде да го бара Мајк. Градските власти наредиле погребалната куќа конечно да го погреба телото.

Тоа било неверојатна глетка! Скоро целиот град се појавил на погребот. Човек за кого не знаеле ништо, за сето тоа време тој некако станал нивни сограѓанин со кого се поврзале и кого сакале достоинствено да го испратат.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...