Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

383 НОВОЗАРАЗЕНИ И 7 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-201, Куманово-11, Штип-21, Прилеп-20, Тетово-8, Струга-5, Велес-9, Битола-12, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-7, Пробиштип-3, Берово-5, Валандово-4, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-5, Кичево-4, Ресен-2, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти од: Скопје-43, Куманово-6, Штип-3, Тетово-10, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-1, Гевгелија-3, Струмица-1, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-8, Берово-2, Валандово-3, Свети Николе-2 и Кичево-2.

Во болнички услови починати се 7 лица, пациенти од Куманово (63г), Тетово (69г), Гевгелија (67г), Скопје (51г), Кавадарци (60г) и двајца пациенти од Битола (60 и 79г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на починати е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 8478, активни 1743

• Куманово 1879, активни 172

• Дебар 294, активни 36

• Штип 1361, активни 119

• Прилеп 813, активни 176

• Тетово 1585, активни 210

Струга 720, активни 63

• Велес 378, активни 56

• Битола 388, активни 105

• Охрид 463, активни 48

• Кавадарци 278, активни 60

• Гостивар 978, активни 75

• Гевгелија 201, активни 95 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 29 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 428, активни 264

• Крива Паланка 152, активни 48

• Радовиш 139, активни 57

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 495, активни 219

• Пробиштип 129, активни 22

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 96, активни 3

• Пехчево 48, активни 5

• Берово 147, активни 54

• Валандово 65, активни 45

• Виница 131, активни 41

• Делчево 187, активни 96 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 27, активни 3

• Свети Николе 401, активни 68

• Кичево 357, активни 35

• Ресен 170, активни 11

• Неготино 67, активни 19 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1648 теста се преку: ИЈЗ-517, ЦЈЗ Скопје-105, Авицена-425,  Биотек-144, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -108 , Систина со PCR метода -136, лабораторија Лаор –111, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-70, Инфективна клиника-4, ГАК-4, Синлаб-24, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 14 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 96 пациенти. На кислородна поддршка се 58 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, нема хоспитализирани пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 41 пациент. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 195, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 92

• Гази Баба – 168

• Аеродром – 311

• Карпош – 301

• Центар – 316

• Кисела Вода – 208

• Ѓорче Петров – 149

• Бутел – 67

• Шуто Оризари – 15

• Студеничани – 3

• Сарај – 16

• Арачиново – 4

• Илинден – 31

• Сопиште – 9

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 7

• Зелениково – 3

• Странец – 14

• Нераспределен-23

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...