Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЦИА ГО ПРЕСПАЛА ПОДЕМОТ НА КИНА, се вели во тајниот извештај до Конгресот

Овој таен извештај го подготви разузнавачкиот комитет на палатата на претставниците на американскиот Конгрес. Но, покрај неговите 100 тајни препораки, има и 36 кои се отворени за дискусија. Заклучок: ЦИА и 16 шпионски агенции во земјата го преспале подемот на Кина, така што политичкото раководство денес не знае што да прави со кинеската моќ и економска и политичка експанзија.

Во најмала рака, можно е и потребно е да се разговара за заклучокот од извештајот: американската разузнавачка служба не успеа да го следи технолошкиот и политичкиот развој на Кина. Според тоа, Америка не е во состојба да ги разбере безбедносните предизвици со кои се соочува.

Сега деталите: особено од написот на шефот на споменатиот комитет, Адам Шиф, кој детално ги објавува заклучоците од неговата истрага. Неговиот комитет работеше две години, откривајќи дека разузнавачките агенции кои се занимаваат со Кина „се далеку од подготвени“ за сериозна работа и нема да бидат подготвени цела деценија. Пекинг се повеќе се гледа себеси како држава способна да им ја диктира својата волја на своите соседи (а не само нив) и да ги реализира своите „глобални амбиции“. Едноставно кажано: „да ги замениме Соединетите држави во улога на светски лидер“. И сето тоа се случува многу брзо. Во меѓувреме, разузнавачките служби на САД немаат ниту јасни цели ниту ресурси за да одговорат на овој предизвик.

Патем, невозможно е да не се присетиме како нашите читатели беа во можност да се запознаат со приказната во книгата објавена во САД, која е посветена на разузнавачките неуспеси во друга насока – на Блискиот исток (стануваше збор за тоа зошто војната во Ирак беше изгубена).

И таму е напишано дека во минатиот век, целиот разузнавачки механизам беше насочен кон работа против СССР, како резултат на тоа, едноставно немаше доволно компетентни експерти во арапската култура и други експерти. Америка влезе во војна против тероризмот полу слепо. И сега, во споменатата статија, Адам Шиф вели дека има многу експерти за исламски тероризам и за Блискиот исток во истата разузнавачка служба, но има јаз во секторот што се занимава со Кина.

Но, да се вратиме на неговите други заклучоци, особено на темата „како треба“. Се чини дека ресурсите треба да се прераспределат за работа со Кина (и дали Блискиот исток и „рускиот“ персонал повторно ќе паднат под нож?). Кина треба да се изучува кога се во прашање пандемиите, климатските промени и економијата, како и културата, бидејќи сите овие области можат да имаат неочекувани ефекти врз американската национална безбедност.

Треба да работиме подобро со отворени информации – единствениот проблем е што има премногу од нив и ќе биде потребна помош од вештачка интелигенција. Конечно, не смееме да заборавиме на влијанието на Кинезите врз американските прашања на територијата на самите Соединетите држави, односно на контраразузнавачките служби. И, за сето ова се потребни многу луѓе, нови луѓе, не оние кои се сега во служба.

Потребни се неколку години за да се формира скромна и минимално соодветна нелегална мрежа во друга земја. За да се задоволи апетитот на Шиф, станува збор навистина за децении. Постои и такво нешто како пари. Буџетот на американските тајни служби се одредува на различни начини: бегалецот Едвард Сноуден рече: во последните 12 години се потрошени повеќе од 500 милијарди долари за разузнавачки служби и борба против тероризмот. Но, за да можеме целосно да се соочиме со Кина сега, ова очигледно нема да биде доволно.

Иако американските разузнавачки служби беа насочени кон СССР и неговите сојузници, кои го напуштија Блискиот исток и другите насоки, тоа не можеше да предвиди распад на СССР, ниту подоцна да го одреди патот на Русија кон нејзината независна улога во светот

Уште неколку белешки за тоа што значи извештајот на разузнавачкиот комитет. Кој, на пример, е Адам Шиф? Ова не е само демократ. Неговото име постојано се појавува на списокот на лица вклучени во заговорот на тајните служби против претседателскиот кандидат, а потоа и на претседателот Доналд Трамп. Што е заговор?

Еве, на пример, неодамнешна публикација на оваа тема, во која се вели дека сегашниот шеф на ЦИА е меѓу заговорниците. Но, во овој случај, ние сме заинтересирани за нешто друго: не треба да се мисли дека антикинеската хистерија во САД е само идеја на републиканците. Ако еден демократ како Шиф го повтори целиот стандарден сет на анти-кинески обвинувања, тогаш Пекинг не треба да се плаши од промени. Сè ќе биде исто.

Дури и сега, јасно е дека разликата помеѓу двете страни е само во нијансите. На пример, демократите (и Шиф исто така) ја поддржуваат идејата на луѓето на Трамп дека Пекинг е виновен, ако не за создавање, тогаш за ширење на вирусот корона. И, републиканците, пак, имаат нова идеја: дека Пекинг е виновен за намерното наметнување карантин како деструктивен метод за борба против вирусот, почнувајќи од Италија, а потоа и низ целиот свет. Но, виновникот (без оглед на тоа) останува ист.

И уште еден очигледен заклучок од извештајот. Во суштина, се наведува дека Америка едноставно не разбира што се случува во Пекинг и другите делови на Кина, не знае кои цели ги поставува оваа земја (способностите и намерите се, како што знаете, две многу различни работи). За такво разбирање, прочитав преку службите за шпионажа дека ја немам потребната армија специјалисти, ниту парите што се потребни. И повторно, по трет пат, со цел да ја „разберат Кина“, на САД ќе им треба децении зајакнување на потенцијалот на својата разузнавачка служба, особено аналитичкото крило.

Ако е така, тогаш сè што се случува сега меѓу Вашингтон и Пекинг, и покрај целата надворешно-политичка структура на сегашната администрација, е чиста импровизација, дипломатија на стол, заснована на сомневање. Можеби Кина не поставува злобни цели да управува со светот и Америка со тоа? Можеби сегашната администрација не требаше да го покаже толку јасно својот страв од Пекинг и превентивната агресија против неа? Би било подобро ако ги чекаат точните заклучоци на разузнавачката служба

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...