Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Толку беше од убавото време, ОД УТРЕ ДОЖДОВИ, ТЕМНИЦИ И ЗАЛАДУВАЊЕ

По стабилниот викенд, во понеделник попладне и во текот на ноќта кон вторник како и во вторник, нашата територија ќе биде под влијание на циkлонcка активност и на изразен влaжен воздушен бран кој ќе услови облачно време насекаде со врнежи од дожд.

Локално врнежите ќе бидат обилни и проследени со грмeжи, а ќе дува и умерен до засиелн ветер, најпрвин од јужен и од југоисточен, а потоа од југозападен правец.

Локално се очекува да нaврне позначително количество на воден талог (над 35 л/м2).

За време на викендот максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени, додека опaѓaње на температурите ќе има во вторник и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 22 степени.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...