Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Румениге загрижен за иднината на Бундеслигата!

Првиот човек на Баерн Минхен, Карл – Хајнц Румениге стравува дека фудбалот во Германија ќе биде во голема опасност долку натпреварите и натаму продолжат да се играат пред празни трибини. Тој смета дека ако сезоната, поради новиот наплив на коронавирусот, одново биде прекината, гоем број клубови нема да преживеат.

“Ако наскоро нема да имаме навивачи на трибините, стравувам дека фудбалот ќе страда и тоа многу. Ние тука говориме за далеку помали приходи, и тоа за суми од над 100 милиони евра. Во Германија, но и во Европа секој клуб има загуба од 50 до 200 милиони евра за една сезона со тоа што се игра без гледачи. Според мене неколку клубови во Германија нема да преживеат. Не можам да замислам Бундеслигата да продолжи на овој начин“ изјави Румениге.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...