Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Работи кои не смеете да ги правите во луксузен ресторан

-Ако сте тој што кани,  не седнувајте пред нив.

-Не јадете со отворена уста и зборувајте со тивок глас.

-Не се истегнувајте преку масата за да земете салата, сол или што било друго.

-Немојте да ја делите целата храна на чинијата и потоа јадете полека. Исечете и јадете, исечете и јадете.

-Не се однесувајте лошо со келнерот.

-Не го викувајте гласно келнерот.

-Не зборувајте гласно за цените, ниту пак со ептен низок глас.

-Никогаш не оставајте ја употребената вилушка, нож или лажица на масата. Сите оставете ги во чинијата.

-Не ја туркајте чинијата со рака кога ќе завршите. Тоа го прави келнерот за вас.

-Не го чепкај телефонот.

-Не одете во луксузен ресторан со празен стомак бидејќи ќе мора да почекате подолго време додека не пристигне главното јадење.

-Не јадете побрзо од другите, одржувајте чекор.

Ако ви пречи да ги следите сите овие правила, одете на мало, тивко место каде што се чувствувате како дома.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...