Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Принцот Чарлс ЗАГУБИ НАДЕЖ ЗА КРУНАТА, ЗАМИНУВА ЗА ИТАЛИЈА

Тој не смееше да ја добие оваа титула, па сега полека ги спакува куферите и оди со Камила.

Британските таблоиди јавуваат дека 68 години чекање на круната за принцот Чарлс е сè уште премногу, и дека тој и неговата сопруга Камила решиле да му го препуштат тронот на својот син Вилијам и да ја заменат својата татковина со Италија.

Дека Чарлс отсекогаш сакал да живее во Италија, откри во 1995 година неговата тогашна сопруга принцезата Дајана во интервју.

Тогаш таа рече дека Чарлс имал голема желба да има фарма во Тоскана и дека тој е подготвен да ја остави за да го одгледа синот Вилијам за улогата на крал. Во истото интервју беше спомнат извор од судот, кој рече дека Дијана верува дека Чарлс никогаш нема да стане крал, што го предвидоа нејзините лични астролози.

Две и пол децении подоцна, Чарлс го сруши сонот.

Изворите тврдат дека Чарлс бил уморен од чекање за тронот, па затоа решил да го оствари својот долгогодишен сон. Има поддршка и од семејството затоа што веруваат дека Вилијам заедно со сопругата Кејт Мидлтон е подготвен да го преземе тронот. Ова, наводно, го потврдил висок извор од кралската палата, кој истакнал дека Чарлс е фрустриран од повеќедецениското чекање, па верува дека е време да се откаже од сè и да се повлече во Тоскана со Камила.

Иако тој не е популарен во Велика Британија затоа што израснал со Дајана, а поголемиот дел од јавноста го обвинуваше за нејзината трагична судбина, познавачите на животот на принцот Чарлс тврдат дека тој е исклучително талентиран и разноврсен. Освен што е голем обожавател на филозофијата, класичната музика, сексот, ловот, тој многу чита и за суфизмот, односно исламската мистика, а исто така е и талентиран сликар. Принцот од Велс е страствен градинар и е особено заинтересиран за органско производство.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...