Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Повеќе не го поставувајте ова прашање, МОЖЕ ДА НАВРЕДИТЕ НЕКОГО

Некои прашања се толку непристојни што најдобро е никогаш да не прашувате никого.

Постои едно  прашање што повеќето луѓе редовно им го поставуваат на другите, незнаејќи дека предизвикува  навреда, истакнуваат експертите за етика.

Ако прашате некого зошто изгледаат уморно, дури и ако вашите намери се добри, вие правите сериозна грешка, вели Бони Цаи, експерт за етика, основач на програмата „Надвор етиката“, пишува Yahoo!

– Можеби мислите дека звучи како да сте загрижени за благосостојбата на другата личност, но можеби не така. Со таквото прашање некој може да ве сфатуи дека сакате да им наметнете нешто,  објаснува Цаи.

Таа вели дека некои луѓе можат да имаат здравствени проблеми па поради тоа изгледаат уморно, но тоа не мора да значи дека сакаат да ја споделат својата медицинска историја со вас.

Цаи вели дека со ова прашање може да изгледа претерано, како да проучувате нечиј изглед.

„Нема потреба луѓето да се чувствуваат на начин што е прифатлив за вашите стандарди или за социјалните стандарди“, вели Цаи.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....