Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПАРИТЕ СЕ НАВИСТИНА ВАЛКАНИ, еве колку бактерии има по нив

За време на пандемијата со ковид-19, станавте посвесни за многу места каде што можат да живеат микроби, од одредени области во куќата до разни предмети што ги користиме секојдневно. Една од работите што често се допираат се парите.

Во последните шест месеци, граѓаните ширум светот се охрабруваат да плаќаат со картичка секогаш кога е можно. Во март, Јужна Кореја ги отстрани сите банкноти од печатење две недели за дезинфекција, па дури и запали некои за да го забави ширењето на болеста. Кина презеде слични чекори во февруари.

Филип М. Тиерно, професор по микробиологија и патологија на Медицинскиот факултет во Гросман на Универзитетот во Њујорк, вели дека „луѓето се капат во микроби“.

„Микробите се насекаде околу нас и на сите работи што ги користиме“, додаде тој.

Во 2014 година, истражувачите од Центарот за геологија и системи на биологија во Њујорк идентификуваа околу 3.000 видови бактерии на сметки во долари од банка на Менхетен. Овие микроби вклучуваат бактерии поврзани со труење со храна, стафилокок, чиреви на желудник и пневмонија.

Според Федералните резерви, банкнотите обично циркулираат околу 6,6 години, така што тие имаат голема способност да собираат микроби. Истражувачите од воздухопловната база Рајт-Патерсон во Охајо во 2002 година тестирале 68 банкноти и откриле дека 94% биле загадени со бактерии.

“Постојат три делови од телото од кои луѓето обично лачат бактерии – респираторни секрети од носот и устата како стрептококи, кожни организми како стафилококи и фекална материја. Како општество, ние всушност се капеме со измет”, рече Тиерно.

“За наша среќа, не е сè патогено и имаме имунолошки одговор кој се обидува да се избори со инфекцијата. Покрај тоа, потребни се голем број организми за да предизвикаат инфекција, која варира во зависност од патогенот. За да може телото да биде заразено со салмонела, ќе мора да добиете или проголтате голема количина бактерии за да се надмине нормалната цревна флора, додека теоретски само неколку вирусни честички можат да доведат до епизода на норовирус “, додаде тој.

„На монетите има помалку микроби“
Тој истакна дека научниците сè уште го проучуваат коронавирусот за да видат колку честички на вирусот обично се потребни за да се надмине имунитетот. Тиерно исто така истакна дека на хартиени банкноти пронашол повеќе микроби отколку на монети.

“Паричката има метални компоненти како што се никел, бакар, сребро и цинк, од кои некои можат да бидат антимикробни. Монетите имаат помало количество микроби”, објасни тој.

На бројот на микроорганизми влијае и староста на банкнотата.

Новите пари имаат своја антимикробна супстанца, па затоа е помалку веројатно да содржат микроби. Сепак, ова се троши со текот на времето и колку се постари парите, толку е поголема веројатноста да има микроби на нив. Топлината и влажноста исто така прават разлика “, објасни Тиерно.

Истражувањата исто така сугерираат дека банкнотите од помали апоени веројатно имаат поголеми количини на микроорганизми бидејќи со нив се ракува почесто.

Покрај тоа, дрогата често се наоѓа на готовина. Истражување од 2001 година откри хероин во 70 проценти од банкнотите, метамфетамин во 30 проценти и ПЦП во 20 проценти од готовина.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...