Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Најновата студија гласи вака: ПОЛИТИЧАРИТЕ КОИ НАЈМНОГУ ЛАЖАТ, ИМААТ НАЈГОЛЕМИ ШАНСИ ДА ПОБЕДАТ НА ИЗБОРИ

Народот можеби е уморен од кандидатите кои даваат предизборни ветувања, а потоа ги забораваат кога се на функција, но сепак, новата студија сугерира дека политичарите кои лажат имаат поголема веројатност да победат на избори.

Студијата, спроведена од експерти на Универзитетот Бат во Велика Британија и Универзитет во Констанц во Германија, наведува дека и покрај фактот што гласачите велат дека довербата и легитимноста се важни фактори за да се одлучи за кој кандидат ќе гласаат, политичарите кои напредуваат се оние кои се најдобро подготвени да се откажат од своите изборни ветувања.

Во нивната студија, економистите дизајнираа експеримент за да ја тестираат важноста на сигурноста и да видат како реагираат поединците кога се соочуваат со различни изборни сценарија. Нивниот изборен процес најпрво се подели во две фази, вклучително и поединци кои се натпреваруваат едни против други за да ја освојат кандидатурата на нивната партија (како на прелиминарните избори во САД).

Потоа ги прашаа „кандидатите“ колку би инвестирале (на скала од 1 до 100), за да видат колку сакаат да заработат во однос на парите, времето или напорот што би го вложиле за да ја поминат фазата на избор. Оние што вложија најмногу имаа најголема веројатност да се пласираат во вториот круг.

Доколку бидат избрани, идните кандидати треба да покажат колку пари би им ветиле на гласачите во кампањата, обидувајќи се да придобијат неопределена јавност. Ова може да ги одразува ветувањата за данок и трошок. На крајот, доколку бидат избрани, политичарите ќе треба да одлучат како да донесуваат одлуки надвор од трката, избирајќи дали ќе се откажат од ветувањата или не.

Нивните откритија нагласуваат дека оние кои најверојатно ќе го сторат тоа преку процесот на селекција заради големите инвестиции во првата фаза, беа оние кои не ги исполнија ветувањата кога беа избрани. Со други зборови, оние кои најмногу сакале да бидат избрани, биле оние кои имаат поголема веројатност да отстапат од ветеното.

Водечкиот истражувач од Одделот за економија на Универзитетот во Бат, д-р Маик Шнајдер објаснува:

„Тука постои јасен парадокс во врска со гласачкото тело што вели дека она што недостасува во политиката е кредибилитет, но резултатите покажуваат дека кандидатите кои лажат најмногу имаат поголеми шанси да ја освојат функцијата.

Тимот, по студијата сугерира да има многу посилно проверување на фактите, транспарентност за финансиите на кампањата и јавен увид во ветувањата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...