Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Надал убедлив против Ѓоковиќ за рекордна 13. титула на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја одбрани титулата на Ролан Гарос откако денеска во финалето го совлада светскиот тенисер број 1 Новак Ѓоковиќ со убедливи 3:0.

Надал тргна фуриозно и убедливо ги доби првите два сета, првиот со 6:0 и вториот со 6:1. Шпанецот направи одлична разлика и само поѕврди зошто го нарекуваат „кралот на земјените терени“. Српскиот ас имаше многу проблеми, а во третиот сет конечно покажа нешто од својот тенис но тоа беше недоволно. Фати некаков ритам, почна да собира поени, но сето тоа кратко траеше. Надал не дозволи да падне психолошки пред ривалот, брзо се крена и го приведе мечот во своја корист – 7:5 во третиот сет и конечни 3:0.

Надал стигна до рекордната 13. титула на францускиот Опен и 20-та титула на Гренд слем турнирите. Вечерва ја забележа јубилејната 100. победа на Ролан Гарос.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...

Македонија

Платениот убиец од Никшиќ Петар Мујовиќ 19), кој беше уапсен пред три дена, на полициското рочиште призна дека му биле исплатени половина милион евра...