Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ИСТРАГА ВО ВАТИКАН, недостасуваат 454 милиони евра во нивната банка

The new Swiss Guards pass near the Vatican bank (IOR), located in the tower of Niccolo V at the Vatican on May 6, 2015. The Vatican's Swiss Guards swore in 32 new recruits. The new recruits joined their ranks in an elaborate swearing-in ceremony . The ceremony is held each May 6 to commemorate the 147 Swiss Guards who died protecting Pope Clement VII during the 1527 Sack of Rome. Then each new recruit grasped the corps' flag and, raising three fingers in a symbol of the Holy Trinity, swore to uphold the Swiss Guard oath to protect pope Francis and his successors. The Swiss Guard, founded in 1506, consists of 100 volunteers who must be Swiss nationals, Catholic, single, at least 174 cm (5 feet 8 inches) tall and beardless. Photo by Eric Vandeville/ABACAPRESS.COM

По неколку години соопштенија, Светата Столица објави за прв пат консолидиран финансиски биланс, на 54 страници, богат со бројки, табели и графикони. До 2016 година добивавме само збирни броеви. Ова е првпат да се направи анализа.

Светиот Престол и Римската курија (со исклучок на државата Ватикан) завршија минатата година со заеднички дефицит од 11 милиони евра. Тој е веќе покриен.

Заради потранспарентен надзор, сите инвестиции ќе бидат централизирани од крајот на оваа година или од почетокот на следната. Тие ќе бидат водени од Администрацијата на Апостолскиот стол (АПСА), која, за разлика од „Ватиканската банка“ на ИОР, не е под европски надзор на Манивал,

Во врска со инвестициите во недвижнини во Лондон (покрај веќе познатата палата Хародс во Кенсингтон, на виделина излегуваат и апартмани во луксузните области на англиската престолнина), тивкиот префект Гереро им изјави на новинарите дека е можно Светата Столица да била жртва на „не само лоши совети, туку и измами“.

Тим од Државниот секретаријат, заедно со брокерите што ги избра (жандармеријата на Ватикан уште во 2013 година објави дека Рафаеле Минчионе е „морално несоодветен“ за соработка со Светата столица). За палатата Хародс, проценета на 100 милиони фунти една година порано, продавачот доби 200 милиони фунти, но Државниот секретаријат преку кинески офшор и камати плати 363 милиони фунти. Тие украдоа и 20 милиони фунти од дискреционата сметка на Папата во швајцарската банка УБС.

Префектот Гереро става нова теза: тие не позајмуваа од монетите на Петар, милостина дадена од верниците во светот на папата за неговите потреби.

Транспарентноста и рационалноста на финансиското работење е едно од барањата поставени од кардиналите пред новиот папа, кога во 2013 година го избраа Хорхе Марио Бергого.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...