Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Дали бремените жени смеат да ја фарбаат косата?! ЕВЕ ГО КОНЕЧНИОТ ОДГОВОР

Hair salon. Coloring of roots. Studio shot. ** Note: Shallow depth of field

Постои непишано правило дека бремените жени не треба да ја фарбаат косата за да хемикалите не им наштетат на бебињата. Дали ова е точно?

Бремените жени се грижат дека хемикалите во фарбата ќе влијаат на бебето. Докторите велат дека количината на тие хемикали не можат да наштетат на бебињата.

Докторите велат дека фарбата не е долго време во контакт со кожата за да состојките се апсорбираат до крвотокот.

Дерматолог тврди доколку имате исекотина или рана на кожата на главата, тогаш ќе се апсорбираат малку повеќе хемикали. Но, иако не сте бремени не е препорачливо да се фарбате ако имате исекотина или рана на кожата на главата.

Некои тврдат дека не треба да се фарбате во првите три месеци од бременоста, а други тврдат дека нема потреба толку да чекате.

Професорите на Универзитет во Калифорнија велат дека луѓето така мислат зошто во првите три месеци се формира фетусот.

Главен проблем со кој може да се соочите, без разлика дали сте трудница или не, е алергиската реакција од производот кој доаѓа во контакт со кожата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...