Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

283 санкционирани возачи во Скопје, од кои 104 за пречекорување на дозволената брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 283 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола 18 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 104 прекршоци, 16 технички неисправни и нерегистрирани возила, 6 мотоцикли, 66 мерки за непрописно паркирање, 55 возила подигнати со пајак, а изречени се 40 казни за неносење на заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...