Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

12 илјади научници и лекари потпишуваат петиција ПРОТИВ НОВА БЛОКАДА поради КОВИД-19

Околу 12.000 научници и лекари во Велика Британија потпишаа петиција против рестриктивните мерките и ја повикаа владата да не воведува втора изолација со што ќе се дозволи Covid-19 да се шири меѓу младите и здравите луѓе.

Изјавата на Барингтон беше објавена минатата недела и повикува младите да се вратат во нормален живот, додека постарите и болните да се третираат со поголема грижа и приоритети.

Петицијата на експерти од универзитетите во Оксфорд, Харвард и Стенфорд досега е потпишана од повеќе од 130.000 луѓе.

Но, кабинетот на премиерот инсистираше на тоа дека нема да повлече ниту една од наметнатите мерки и дека прашањето за имунитет на група против Ковид-19 нема да биде разгледано од креаторите на политиката.

Според властите, нема докази дека со тоа би се заштитиле загрозените лица или дали имунитетот на таа група би бил ефикасен.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...