Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

(ФОТО+ВИДЕО) ВУЧИЌ: ВИ ЧЕСТИТАМ НА СИТЕ, ОВА НЕ СМЕ ГО ВИДЕЛЕ НИТУ ВО ВРЕМЕТО НА ЈНА!

По воените вежби во Србија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, им се обрати на новинарите.

– На сите што сте биле, немам што да додадам ништо друго освен да им се заблагодарам на војниците, подофицерите и офицерите. Честитки за началникот на Генералштабот г-дин Мојсиловиќ за вежбата што не можевме да ја изведеме ниту за време на ЈНА. Слетување со падобран, два реда тенкови кои вршат борбено стрелање, како и употреба на ракети воздух-земја од борбени авиони. За прв пат видовте како работи Панцир, нашиот пасарски. Мислам дека денес имаше многу алатки и оружје што луѓето не можеа да ги видат – рече Вучиќ.

Тој продолжи во духот на неговите впечатоци од платото Пештерска.

– Оваа армија е во состојба да ја спаси нашата земја ако некој се обиде да тргне против неа. Не ни паѓа на памет да водиме какви било агресорски конфликти. Секој што ја сака Србија би можел да се чувствува посебно. Дури и момците што ме чуваат се вистински среќни што се дел од нашата армија.

Моќни хеликоптери

Хеликоптерите „Гама“ истрелаа ракетно оружје. Одделот за лесни противтенковски хеликоптери „гама“ дејствувал на целите со ракетно оружје. Хеликоптерот Ми-35 оперираше со „напади“, ракети кои се карактеризираат со голема прецизност. Исто така, проектилите се користат за уништување на воздушни цели со бавно летање.

При прикажувањето на оклопната извидничка патрола која ја прифатила борбата, заради дејствието на непријателот, во операцијата биле вклучени две роботски борбени возила „Милош“, кои дејствувале според позицијата на непријателот.

Препознавање на борбениот распоред на непријателот – беспилотно летало, „врабец“ и беспилотно летало во мисија.

Тие служат за собирање податоци на теренот на тактичко ниво и придонесуваат за фрагментација и спречување на изненадувања.

Извештај до Врховниот командант

Капетанот Ѓорѓе Симиќ го предаде извештајот на претседателот на Србија и врховниот командант Александар Вучиќ, кој ги поздрави офицерите и подофицерите на Армијата на Србија.

– Офицери, подофицери и војници, здраво – се поздрави Вучиќ.

Претседателот Вучиќ пристигна на платото Пештерска а имаше и време да си поигра со едно симпатично куче.

Министерот за одбрана Александар Вулин рече дека на вежбата „Садејство 2020“, која започнува напладне Пештерска, граѓаните ќе можат да видат каква е српската армија и колку може да биде безбедна и мирна Србија.

– За прв пат ќе видите дека сите хеликоптери се вооружени и сите тие ќе дејствуваат и ќе покажат дека можат да се користат не само за транспорт, туку и дека се способни да бидат моќни и борбени машини – рече министерот Вулин во претходната изјава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...