Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ПОПОСКИ: Потребна е промена на концептот на ВМРО-ДПМНЕ, протестите немаат цел

Екс министерот за надворешни работи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски на синоќешното гостување во “Само интервју” на Канал 5, кажа дека е потребна промена на концептот на функционирање на партијата.

Не одам на протестите на ВМРО-ДПМНЕ зошто мислам дека немаат концепт и создаваат конфузија во членството. Доколку правиме протести тие да имаат цел, изјави Никола Попоски во Само интервју на Канал 5.

По сите природни текови на партијата Мицкоски беше природен наследник на чело на партијата. Би можел да бидам кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ но само по легитимен пат, рече Попоски.

-ВМРО-ДПМНЕ може да направи многу повеќе од ова што е сега. Сметам дека праксата на преголемо затварање и исклучување на голем дел на членови на еден или друг начин, не зборувам само формално исклучување туку и дистанцирање не е формула која не носи на победа. Приоритетот на врвот на партијата треба да биде да го шири тој круг што е можно повеќе. Концептот кој го има ова раководство на ексклузивност, на исклучување на отргнување на што е можно повеќе членови од базата и таа разлика што ја создадовме меѓу раководство и членство мора да се покрие доколку сакаме да победиме на некои следни избори, рече Попоски.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...