Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Платил 500.000 долари за бикини, НЕ Е ДО БИКИНИТО, БИТНО Е КОЈ ГО НОСЕЛ

Бикини од слонова коска што го носеше Урсула Андрес во првиот филм за Џејмс Бонд се појавува на аукција во Лос Анџелес и се проценува дека може да се продаде за до 500 000 американски долари, објави оваа недела аукциската куќа „Профили во историјата“.

Андрес, која ја играше Хани Рајдер во филмот од 1962 година и беше прва девојка на Бонд, меѓу останатото остана запаметена по сцената во која излезе од океанот во бикини, држејќи школка додека футролата за ножот и е на колковите.

„Се смета дека е најпознатото бикини во светот“, рече Брајан Ченс од аукциската куќа.

„Тоа е една од најнезаборавните сцени во целата серија Бонд“, истакна тој.

„Таа помогна бикините да станат мејнстрим и го започна целиот феномен на девојка Бонд“, додаде тој.

Андрес го продаде бикинито на аукција во Лондон во 2001 година.

Другите предмети вклучуваат пижами на Роџер Мур со монограм од филмот Live and Let Die (проценет од 10.000 до 15.000 УСД); и сива јакна со потпис што ја носеше негативецот Ернст Блофелд во филмот „Дијамантите се засекогаш“ (од 20 000 до 30 000 УСД).

Аукцијата ќе се одржи на Интернет и во Лос Анџелес на 12 и 13 ноември.

Пристигнувањето во кината на новиот филм за Бонд, „Нема време за умирање“, беше преместено минатата недела од ноември во април следната година.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...