Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Нови жртви во Италија од РАДИЈАЦИЈАТА НА КОСОВСКАТА ВОЈНА

Марко Дијана (50), поранешен припадник на силите на НАТО, кој беше на мисија на Косово, почина во Италија.

Дајана беше симбол на борбата за вистината за последиците што ги остави осиромашениот ураниум, потсетува „Новости“ и наведува дека тој долго време се залагал за војници кои државата ги заборавила и кои биле на должност во странство.

Особено, тој се бореше за оние кои се разболеа во последните 20 години во околу 8.000 различни мисии и за оние 400 кои загинаа од неколку воени зони, претежно во Сомалија и Косово.

Така, со години се бореше на два фронта, против тумор на лимфниот систем дијагностициран по враќањето од Косово и против земјата на која и служеше, од која се чувствуваше целосно напуштен.

Специјализиран во областа на ракетната технологија, многу почитуван офицер и според неговите признанија, тој доби пензија од прва категорија и доби обештетување, но му беше одбиен надомест за скапи лекови и лекување. За да се лекува, тој беше принуден да ја продаде својата куќа на Сардинија во 2013 година.

На крајот на својата сила, му се слоши и на својот Facebook профил објави видео во кое рече дека воените и цивилните институции на Италија го напуштиле.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...