Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Кавани: Веруваат во мене, ми ја дадоа и седмицата, затоа не смеам да ги изневерам

Единсон Кавани е нов фудбалер на Манчестер Јунајтед. Од Пари Сен Жермен направи трансфер во славниот англиски клуб и не само тоа, туку го доби и култниот дрес со број 7 што некогаш го носеа легендите Џорџ Бест, Ерик Кантона, Дејвид Бекам, Кристијано Роналдо.

На „испитот“ со седмицата паднаа Мемфис Депај, Ди Марија и Алексис Санчез кои не беа толку успешни.

Манчестер Јунајтед верува во мене затоа не смеам да ги изневерам. Толку веруваат во мене што ми го дадоа и дресот со број 7. Тоа е огромна одговорност. Знам кој се го носел тој дрес на „Олд Трафорд“. Ме мотивира тоа што сум член на Манчестер Јунајтед и што ќе играм во Премиер лигата, најсилната лига во светот. Во мојата кариера сум играл против разни англиски екипи, но едно е да играч против нив од време на време во европските купови, а друго е да играш секоја недела“, изјави Кавани.

Тој ќе биде вториот Уругваец по Диего Форлан кој го облекол дресот на „Црвените ѓаволи“.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...