Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДАЛИ ТРАМП Е СПОСОБЕН… Го возврати ударот – брутално

Доналд Трамп му одговори на спикерот на Претставничкиот дом на американскиот конгрес, член на Демократската партија, Ненси Пелоси, која побара да се испита менталната состојба на претседателот на САД, велејќи дека таа треба да биде прегледана.

Пелоси објави дека Демократите ќе побараат од Конгресот да разгледа закон со кој ќе се формира посебен панел за проценка дали Трамп е ментално способен да продолжи да ја води нацијата, сето тоа поради загриженост за состојбата на претседателот предизвикана од инфекција со коронавирус и „недостаток на транспарентност во Белата куќа кога станува збор за здравјето на Трамп“.

  • Лудата Ненси треба да биде прегледана, одговори Трамп на својот профил на Twitter за предлогот на демократите и додаде дека не ја нарекуваат луда за џабе.

Ненси Пелоси побара да се активира 25-тиот амандман, со кој потпретседателот и мнозинството членови на кабинетот ќе имаат овластување да го прогласат претседателот за „неспособен за извршување на неговите овластувања и должности“.

Презентирајќи ја оваа иницијатива на Конгресот, таа истакна дека овој чин не е насочен против Трамп, за чија работа гласачите ќе одлучат за помалку од еден месец, туку за да се овозможи проценка на способноста на идните претседатели да ја водат земјата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...