Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДАЛИ ТРАМП Е СПОСОБЕН… Го возврати ударот – брутално

Доналд Трамп му одговори на спикерот на Претставничкиот дом на американскиот конгрес, член на Демократската партија, Ненси Пелоси, која побара да се испита менталната состојба на претседателот на САД, велејќи дека таа треба да биде прегледана.

Пелоси објави дека Демократите ќе побараат од Конгресот да разгледа закон со кој ќе се формира посебен панел за проценка дали Трамп е ментално способен да продолжи да ја води нацијата, сето тоа поради загриженост за состојбата на претседателот предизвикана од инфекција со коронавирус и „недостаток на транспарентност во Белата куќа кога станува збор за здравјето на Трамп“.

  • Лудата Ненси треба да биде прегледана, одговори Трамп на својот профил на Twitter за предлогот на демократите и додаде дека не ја нарекуваат луда за џабе.

Ненси Пелоси побара да се активира 25-тиот амандман, со кој потпретседателот и мнозинството членови на кабинетот ќе имаат овластување да го прогласат претседателот за „неспособен за извршување на неговите овластувања и должности“.

Презентирајќи ја оваа иницијатива на Конгресот, таа истакна дека овој чин не е насочен против Трамп, за чија работа гласачите ќе одлучат за помалку од еден месец, туку за да се овозможи проценка на способноста на идните претседатели да ја водат земјата.

најчитани вести

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...