Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВАКА ПАДНА КОРУМПИРАНАТА СОВЕТНИЧКА на српскиот министер (ВИДЕО)

Српските медиуми објавија дека советничката на министерот за земјоделство на Србија,  Дарија Јањиќ Нишавиќ е уапсена денеска под сомнение за сторено кривично дело примање мито.

Таа работела раководител на Секторот за меѓународна соработка, а веќе неколку години е на позицијата помошник министер за земјоделство.

Како што се дознава и била ветена исплата на поволности во износ од околу 1.000 евра месечно, во следните две години, додека трае спроведувањето на договорот за јавна набавка.

– Секој ќе биде санкциониран кој ја злоупотребува службената положба, ние активно учествуваме во борбата против корупцијата – беше речено за Телеграф.рс од Министерството за земјоделство.

Во акцијата е уапсено и лицето  Д.Ч. за кривично дело мито.

Како што соопштиле Обвинителството за организиран криминал, постојат основи на сомнение дека осомничената Д.Ј.Н., од осомничениот Д.Ч. примила месечна рата, за однапред ветени придобивки за да помогне во добивање договор во постапката за јавна набавка на Министерството за земјоделство од областа на услуги поддржани од странски фонд за финансирање на земјоделството.

Осомничените биле приведени од полицијата и со кривична пријава ќе бидат приведени во Обвинителството за организиран криминал.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...