Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВАКА ПАДНА КОРУМПИРАНАТА СОВЕТНИЧКА на српскиот министер (ВИДЕО)

Српските медиуми објавија дека советничката на министерот за земјоделство на Србија,  Дарија Јањиќ Нишавиќ е уапсена денеска под сомнение за сторено кривично дело примање мито.

Таа работела раководител на Секторот за меѓународна соработка, а веќе неколку години е на позицијата помошник министер за земјоделство.

Како што се дознава и била ветена исплата на поволности во износ од околу 1.000 евра месечно, во следните две години, додека трае спроведувањето на договорот за јавна набавка.

– Секој ќе биде санкциониран кој ја злоупотребува службената положба, ние активно учествуваме во борбата против корупцијата – беше речено за Телеграф.рс од Министерството за земјоделство.

Во акцијата е уапсено и лицето  Д.Ч. за кривично дело мито.

Како што соопштиле Обвинителството за организиран криминал, постојат основи на сомнение дека осомничената Д.Ј.Н., од осомничениот Д.Ч. примила месечна рата, за однапред ветени придобивки за да помогне во добивање договор во постапката за јавна набавка на Министерството за земјоделство од областа на услуги поддржани од странски фонд за финансирање на земјоделството.

Осомничените биле приведени од полицијата и со кривична пријава ќе бидат приведени во Обвинителството за организиран криминал.

најчитани вести

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...