Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ШОКАНТНО ВИДЕО: Во село близу Зрењанин гори вода во чешмите (видео)

На социјалните мрежи објавено е видео каде што вода гори од чешми на селскиот водовод во Стајичево.

“Водовод и канализација“ од Зрељанин на тоа одговорил укажувајќи дека мештаните од селото знаат дека во водата има метан кој е запалив, и дека во поголеми количини може да предизвика и експлозија.

Синиша Гајин раководител на службата за информирање во тоа претпријатие рекол дека во земјиштето јужно од Зрењанин има гасовод, меѓу кој и метан, и “сите мештани го знаат тоа, уште од кога постои системот за водоснабдување“.

Гајин рекол дека со изградба на водокула, приземниот резервоар на метан е тргнат од водата во сите села, освен во Стајичево и Бело Блато, каде што сеуште се работи на тоа.

Во селото Стајичево на изворот, од каде што селото се снабдува со вода, “вградена е автоматика која го контролира испуштањето на гасови“, но укажуваат од “Водовод“, “сепак се случува“ гасот да остане во водата и да се дистрибуира до корисниците.

Поради метан во водата се препорачува проветрување на просторијата каде што се употребува вода и да биде отворен прозор од купатило, препорачуваат од “Водовод“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...