Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

На денешниот ден во 1967 е убиен Че Гевара

Еден од најголемите марксистички револуционери, кубанскиот герилски водач, лекар, дипломата и писател, Ернесто Гевара де ла Серна, попознат како Че Гевара е убиен на денешниот ден во 1967 година.

Че Гевара остана запаметен како симбол на борбеноста, храброста и издржливоста. Важел за многу строг водач и човек со силен авторитет.

Роден е 1928 година во градот Росарио во Аргентина во семејство со шпанско-ирско потекло.

Списанието Тајм го прогласи Че Гевара за една од 20-те најголеми икони во рамките на 100-те највлијателни луѓе на 20-от век.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...