Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВИСТИНА ИЛИ ЗАГОВОР: Милошевиќ НЕ ПОЧИНАЛ во Хаг!

DECADE IN PICTURES Former Yugoslav president Slobodan Milosevic is led into the courtroom of the UN War Crimes Tribunal in The Hague 03 July for his first appearance before the body. Milosevic will represent himself at the hearing, where he will be asked to answer charges of war crimes committed during the 1998-99 Serbian crackdown on ethnic Albanians, according to a lawyer who met him on Monday. Milosevic, who will become the first former head of state to be prosecuted but the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY), faces life behind bars if convicted. AFP PHOTO/POOL/JERRY LAMPEN (Photo credit should read JERRY LAMPEN/AFP/Getty Images)

Дејан Лучиќ, писател на шпионски романи, кој наводно поседува доверливи разузнувачки информации тврди дека поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ речиси сигурно не починал во судот во Хаг и дека за тоа постојат многу докази и факти.

– Знам дека е така од причина што никој не го виде умрен. Неговиот син не отиде на погреб, туку остана во Москва каде што замина и таткото, тврди Лучиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...