Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Ако не спиете доволно ГИ РИЗИКУВАТЕ ОВИЕ БОЛЕСТИ

Недоволно мирен сон со текот на времето може да придонесе за зголемување на телесната тежина и кардиоваскуларни заболувања. Не сите соништа се исти и начинот на кој завршува ноќниот сон може да биде показател за општата благосостојба.

Истражувањата сугерираат дека поместување на алармот ја нарушува РЕМ фазата на спиење или ресторативната состојба на спиењето, вели д-р Рина Мехра, директор на Клиниката Кливленд.

Зошто е важно?

Секоја вечер поминуваме низ два основни типа на сон, РЕМ и не-РЕМ сон. Националниот институт за невролошки нарушувања и мозочен удар го опишува не-РЕМ спиењето како движење низ три фази:

Фаза 1: Кога преминувате од будност во сон

Фаза 2. Кога ќе заспиете лесно

Фаза 3. Кога ќе влезете во најдлабокото ниво на сон

Поради фазата 3 наутро, се чувствувате целосно свежи.  Од друга страна, РЕМ фазата се јавува околу 90 минути откако ќе заспиете. „Очите брзо се движат од една на друга страна зад затворените капаци“, објаснуваат експертите од институтот. Вашето дишење станува побрзо и неправилно, а пулсот и крвниот притисок се зголемуваат скоро до нивото на будење. Повеќето од вашите соништа се случуваат за време на РЕМ фаза, иако некои може да се појават и во не-РЕМ фаза. Мускулите на рацете и нозете привремено се парализираат, што вре спречува да ги остварите вашите соништа.

Постои проблем со одложување на алармот – за време на влегувањето и излегувањето од РЕМ фазата на спиење. Со веќе зголемено ниво на будност, нарушувањето на овој сон со аларм во интервали од 10 минути може да предизвика реакција, да го зголеми крвниот притисок и отчукувањата на срцето, додека интервалот е премногу краток за да се овозможи мирен сон.

Како што предупредува британската национална здравствена служба, недоволниот мирен сон може да придонесе за зголемување на телесната тежина, кардиоваскуларни болести, висок крвен притисок, слабеење на имунитетниот систем и дијабетес.

– Бидете сигурни дека имате седум до осум часа квалитетен сон, вели Мехра. И, ако тоа се случи, а некој сè уште чувствува потреба да го придвижи тој аларм, тогаш веројатно треба да го посети својот лекар за да се осигура дека нема дијагноза на нарушување на спиењето, што може да придонесе за потребата од одложување на алармот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...