Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Ѓукановиќ се огласи ДАЛИ ЌЕ ПОТПИШЕ АКО МУ ГО СМЕНАТ ЗАКОНОТ ЗА РЕЛИГИЈА

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска им честиташе на лидерите на трите победнички коалиции, Здравко Кривокапиќ, Алекса Бешиќ и Дритан Абазовиќ, за претходно потпишаниот Договор за принципите на работа на идната влада.

 Ѓукановиќ рече дека не сака однапред да каже дали ќе го потпише изменетиот Закон за слобода на вероисповед. Тој не сака, рече тој, да зборува за тоа сè додека не ја види содржината на изменетиот закон.

На прашањето дали ќе остане на чело на ДПС и по партискиот конгрес, рече дека партијата заслужува да ја врати својата доверба.

Тој посочи дека ќе направи одговорни потези на конгресот, а дотогаш, додаде, прво ќе направи анализи за кадровските промени.

Ѓукановиќ претходно најави дека денес ќе испрати предлог до парламентот да Здравко Кривокапиќ  биде мандатарот. За време на консултациите со носителите на трите победнички листи, Кривокапиќ, Алекс Бечиќ и Дритан Абазовиќ, тој оцени дека црногорското општество покажа демократска зрелост и посочи дека Црна Гора е призната како фактор на регионална стабилност.

Тој исто така посочи дека не е донесена одлука за државата на парламентарните избори во август и затоа, вели тој, не смее да се дозволи никој да ја загрозува државата. Тој исто така рече дека новата влада ќе продолжи со инвестиции, борба против коронавирусот.

Тој исто така посочува дека извештајот на ЕК покажува дека се направени значителни реформи.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...