Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: РЕКОРДНИ 364 НОВИ ЗАБОЛЕНИ, 3 ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 184
-Куманово 13
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 12
-Тетово 19
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 10
-Охрид 4
-Кавадарци 5
-Гостивар 4
-Гевгелија 5
-Струмица 21
-Крива Паланка 5
-Радовиш 11
-Кочани 17
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 4
-Свети Николе 11
-Кичево 3
-Неготино 1

Починати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од:

-Скопје 35
-Куманово 12
-Дебар 2
-Штип 3
-Прилеп 16
-Тетово 6
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 4
-Охрид 4
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 4
-Крива Паланка 3
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...