Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Полицаецот обвинет за убиството на Флојд, ОСЛОБОДЕН ОД ПРИТВОР

Со кауција од еден милион долари од притвор е ослободен Дерек Чаувин, поранешниот полицаец обвинет за убиството на Афроамериканецот, Џорџ Флојд во Минесота.

Чаувин по уплатената кауција излезе од затворот во сојузната американска држава Минесота. Тој е обвинет за второстепено убиство на Флојд, а судењето се очекува да почне следната година.

Тој беше еден одчетворицата полицајци обвинети за убиството на Флојд при обид за насилно апсење.

Смртта на Флојд предизвика бран антирасистички протести во САД и ширум светот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...