Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Македонија со предност на полувреме: Автогол на Косово, па наша голема грешка, и Велковски за ново водство!

На полувреме Македонија има предност од 2:1 во историскиот меч над Косово. Автогол, па евтино примен гол, и втор гол по прекин за нашата селекција и предност во првиот дел. Можеби играта не е онаква каква што посакуваме, но важно е што имаме предност.

Македонија почна со 3-5-2, со офанзивни крила и два шпица, а Косово со 4-2-3-1. И гостите ја имаа иницијативата, беа повеќе со топката, а нашите како да чекаа шанса да тгнат кон голот.

Првата радост на Македонија се случи во 16. минута. Акцијата од левата страна преку Несторовски и Пандев, се префрли на средината кон Адеми, па на десната кон Ристовски, удар лош, но Кололи ја закачи таа топка и си постигна автогол.

По голот требаше да ги имаме нештата во своите нозе. Чекавме нова шанса, но наместо тоа дозволивме евтин гол. Хадерѓонај од 30 метри го лобуваше истрчаниот Димитриевски.

Важно беше после овој евтин гол да се вратиме психолошки, па потоа да бркаме втор гол, но истиот дојде брзо. Четири минути подоцна Барди со прекрасен центаршут до Велковски кој со глава го совлада Мурич за водство.

Водството успеавме да го задржиме до крајот, но не смееме многу да им дозволиме на Косовците, затоа што покажаа дека можат да бидат опасни.

sportmedia.mk

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Балкан

Директорот на Клиничкиот центар во Крагуевац, д-р Предраг Саздановиќ, за РТС вели дека епидемијата полека се шири насекаде во Србија. Тој исто така посочува...