Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Завод за статистика: Пораснати трошоците за живот во Македонија во споредба со лани

Трошоците за живот континуирано растат според податоците на Државниот завод за статистика. Имено, според последниот извештај на ДЗС индексот на трошоците за живот за месец септември спореден со минатата година за истиот месец пораснале за 1,9% додека цените на мало бележат пораст од 1%.

Според експертите и онака граѓаните едвај обезбедуваат средства за основните егзистенцијални потреби а покачувањето на цените додатно негативно ќе влијае врз и онака нискиот стандард на живот.

Дополнително, сиромаштијата расте од ден на ден, а граѓаните секојдневно ги губат своите работни места. Така според податоците од почетокот на пандемијата 40.000 граѓани останале без своите работни места, а само за месец септември 2.000 ја изгубиле својата работа.

Инаку, Македонија е на дното по нивото на сиромаштија во регионот и Европа. Според последните информации скоро 400.000 граѓани во Македонија живеат на работ на сиромаштија.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...