Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

АЛБАНИЈА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ: Утрово земјотрес со јачина од 4.9 степени

Соседна Албанија повторно беше погодена од низа земјотреси.

Утрово беа регистрирани потреси со јачина од 4,9 степени според Рихтер, со епицентар во Јадранското море, на 27 километри северо-западно од Драч.

Земјотресот најмногу се осети во Драч и Тирана.

Се дознава дека потресите имале длабочина од 10 км. Во меѓувреме, ЕМСЦ ги опиша овие осцилации како скала 3.

Според министерството за Одбрана, овој земјотрес бил проследен со 42 последователни земјотреси од кои најголемиот беше со јачина од 3,5 степени. Се уште не е пријавена штета.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...