Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НИКОЈ НЕМА ПРАВО ДА МЕ НАРЕКУВА КРИМИНАЛЕЦ: Романа за прв пат детално објасни за апсењето

Романа Паниќ се најде во центарот на вниманието на јавноста откако беше уапсена во австралискиот град Бризбејн.

Таа сега за прв пат на прес-конференцијата зборуваше за скандалот и за нејзиниот партнер Филип Мркајиќ со кого ограбувале банкомати.

– Казната е издржана и тоа е крај на работата. Никој нема право да продолжи да ме нарекува разбојник и криминалец, поради мене и луѓето што ги сакам, моето семејство. Затоа го извлековме членот 107 од законот за информации и права, рече Романа на конференцијата и објасни како завршила зад решетки:

– Останав во Австралија поради коронавирусот, се подготвував да одам на попладневна прошетка, само што ја отворив вратата, имаше двајца детективи, со беџови и пиштоли, почнав да се тресам, доживеав огромен шок и чекав што да направам. се случува.

– Неколку докази поврзани со тоа злосторство беа пронајдени во просторијата, меѓу другото, имаше компјутер и имаше неколку картички. Реков дека немам ништо со тоа, како и мојот партнер кој се обиде да ме заштити, велејќи дека немам ништо со тоа и дека работам сосема друга работа, на што ми одговорија дека знаат дека сум популарна пејачка, што ме изненади – рече таа па додаде:

– Без оглед на сè, немаше начин да се бранам. Ме однесоа на информативно интервју во полициската станица во Бизбајн, а сето тоа се случуваше на 3 април. После еден час информативен разговор, полицијата ми го врати пасошот затоа што не најде докази дека сум сторила некое кривично дело, а ми го вратија пасошот и ми рекоа дека сум на слобода, но дека ќе треба повторно да одам на суд наутро. И кога дојдов пред судот, двајцата исти детективи, повторно дојдоа кај мене, држејќи го мојот телефон во раката и ми рекоа: „На крај си уапсена”. Прашав: „Зошто?“, И тие ми рекоа затоа што има преписка во телефонот, односно фотографија од уред. Реков дека телефонот не е никаков доказ, што тие го искористија и објавија за австралиските весници и „Дејли меил“, дека не сум соработувала со полицијата, што ми се зеде како голем минус. Немав можност да се бранам, па најдов прво адвокат. Кога официјално ме уапсија, еден час подоцна ме пуштија за да закажам судење за 1 јули. Потоа ми го одзедоа пасошот, рече Романа на крајот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...