Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

НЕМА ПРОГЛЕДУВАЊЕ НИЗ ПРСТИ: Казнети 391 лице

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден е изречена вкупно 391 санкција, меѓу кои возење без возачка дозвола 52 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 87 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 74, 7 санкционирани мотоциклисти, 92 мерки за непрописно паркирање, а изречени се 11 казни за неносење на заштитна маска.

– Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, велат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...