Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Како здравјето и исхраната ВЛИЈААТ НА ФИНАНСИИТЕ

Иако е вообичаено мислењето дека богатите немаат никакви проблеми, па дури ни здравствени проблеми во голема мера, се покажа дека тоа не е така. Не зборуваме само за моменталната пандемија, но разни истражувања се занимаваат со здравјето и финансиите на Американците веќе подолго време, и тие откриваат кога високиот притисок влијае почесто – кај оние со плиток или подлабок џеб.

Студија на „Journal of the American Heart Association“ покажува дека околу 100 милиони Американци имаат висок крвен притисок, а таквите луѓе трошат двојно повеќе пари на здравствени услуги отколку оние кои го немаат овој проблем. Исто така, тие трошат дури 3 пати повеќе на лекови, во споредба со пациентите кои имаат хипертензија.

За жал, истражувањата покажуваат дека децата и возрасните кои живеат во домаќинства со пониски примања имаат повеќе здравствени проблеми, како што се дијабетес, срцеви проблеми и мозочен удар.

Причината за тоа е често неправилна и нездрава исхрана, а кога ќе се појават проблеми, се јавува друг проблем: неможноста за финансиско плаќање на потребните медицински услуги. Но, проблемите не се само од физичка природа.

Според различни студии, добар дел од Американците се борат со депресија. Иако на лаиците им изгледа банално, нешто што човек може да го реши самостојно, факт е дека не е така. Тие мораат да ги покријат трошоците за психотерапевт или психијатар, а тоа чини пари, особено во САД.

„American Journal of Managed Care“ проценува дека тие издвојуваат 200 милијарди долари годишно за овие цели. Можеби звучи чудно, во споредба со некои посериозни здравствени проблеми, но пациентите од САД трошат скоро најмногу пари за проблеми со вратот и грбот. Вкупно 134,5 милијарди долари.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...